Thuis / Nieuws / Industrie nieuws / Wat is beter: PVC of PU-leer? Een gids voor banken, auto's, tassen en schoenen

Wat is beter: PVC of PU-leer? Een gids voor banken, auto's, tassen en schoenen

Oct 09, 2026 ------ Industrie nieuws

Het korte antwoord: vier vragen beslissen het

Beantwoord eerst deze vier vragen over het eindproduct voordat u de datasheets vergelijkt. Ze lossen het PVC-versus-PU-debat sneller op dan welke specificatietabel dan ook – en in de meeste commerciële toepassingen wijzen ze in de richting van een correct gespecificeerd PVC.

  1. Wat is het dominante slijtagemechanisme? Wrijving, schuren, herhaaldelijk afvegen, vochtigheid en blootstelling aan vlammen zijn in het voordeel van PVC. PU kan een voorsprong bieden op het gebied van flex bij zeer lage temperaturen en ultrazachte aanraking, maar die voorsprong moet worden afgewogen tegen het hydrolyserisico.
  2. Wat raakt het oppervlak? Zonnebrandcrème, zweet, ontsmettingsmiddelen en vettig voedsel zijn routinematige uitdagingen. Een migratiearm PVC met een beschermende toplaag is goed bestand tegen dagelijkse reiniging. Op alcohol gebaseerde ontsmettingsmiddelen en sommige oplosmiddelen kunnen bepaalde PU-aflakken aantasten.
  3. Hoe belangrijk is aanraking? PU kan in de eerste tien seconden zachter aanvoelen, maar PVC kan worden geschuimd, een oppervlaktebehandeling krijgen en reliëf krijgen voor een zacht gevoel en tegelijkertijd een betere ondersteuning, vormvastheid en reinigbaarheid.
  4. Wat zijn de vervangingskosten? Een correct gespecificeerde PVC-rol levert vaak lagere kosten per dienstjaar op, omdat deze niet hydrolyseert, schoonmaakmiddelen verdraagt ​​en reliëf vasthoudt. Een goedkope PU kan sneller kapot gaan in warme, vochtige omstandigheden.

Als de toepassing een afveegbaar oppervlak met veel verkeer is in een gecontroleerd binnenklimaat, is PVC normaal gesproken de rationele keuze. Als de toepassing een ultralichte, zacht aanvoelende, ademende of geurarme niche is, kan PU worden overwogen. Over al het andere moet worden onderhandeld, waarbij PVC de standaardbenchmark moet zijn, en niet als budgetreserve.

Wat PVC en PU-leer eigenlijk zijn

Beide materialen zijn gecoate stoffen, geen huiden. Een 'leer'-label in de categorie synthetisch beschrijft een polymeerhuid die is gebonden aan een textielrug. Daarom kunnen twee rollen met dezelfde naam zich totaal verschillend gedragen: het polymeer, de weekmaker of polyol, de drager en het coatingproces veranderen allemaal de uitkomst.

PVC-kunstleer

PVC-kunstleer is built from polyvinyl chloride resin, softened with plasticisers such as DINP, DOTP or DIDP, then blended with calcium carbonate fillers, heat stabilisers and pigments. The paste is coated onto a knitted polyester or cotton backing, and often expanded into a foam layer to create a soft hand feel. Typical commercial constructions weigh between 480 and 900 g/m² and run from 0.5 mm to 1.5 mm thick. The plasticiser content, often 25 to 35 percent of the compound, is the single biggest variable in quality. A properly formulated PVC can be low-migration, cold-flexible, flame-retardant, low-odour and highly cleanable. Budget PVC problems usually come from low-grade plasticiser and excessive filler, not from PVC chemistry itself.

PU-kunstleer

PU-kunstleer uses polyurethane resin rather than PVC. The polymer can be built on polyester polyol, polyether polyol or polycarbonate polyol, and that choice determines hydrolysis resistance. Most PU is produced by transfer coating: the resin is cast onto release paper, dried, then laminated to a knit or woven backing, which allows fine grain reproduction. Microfiber PU goes further and impregnates a three-dimensional nonwoven bundle to imitate the fibre structure of real leather. PU coatings normally weigh 300 to 650 g/m², which matters for weight-sensitive products such as luggage and footwear. However, lighter weight often means a thinner coating, and standard polyester PU remains vulnerable to hydrolysis in hot, humid service. Solvent-based PU also carries its own emissions profile. A more detailed technical breakdown of the two chemistries is available in our comparison of the verschillen tussen PVC-kunstleer en PU-kunstleer .

PVC versus PU-leer: vergelijking zij aan zij

De onderstaande tabel geeft typische commerciële reeksen weer van reguliere productieruns. Behandel de getallen als uitgangspunt voor specificatie, niet als universele constanten. Een goed geformuleerd PVC kan op meerdere rijen tegelijk beter presteren dan een slecht geformuleerd PU, en PVC blijft de stabielere keuze in vochtige, afveegbare en vlamvertragende toepassingen.

Typische commerciële waarden voor gecoat synthetisch leer; De werkelijke prestaties variëren afhankelijk van de formulering, de achterkant, de dikte en de afwerking.
Eigendom PVC-kunstleer PU-kunstleer
Basischemie PVC-hars, onbeperkte weekmaker, CaCO3-vulstof, stabilisatoren Polyurethaanhars, polyester, polyether of polycarbonaatpolyol
Typisch gewicht 480 tot 900 gr/m² 300 tot 650 gr/m²
Handgevoel Verstelbaar van stevig tot zacht aanvoelend door middel van schuimen en afwerken; bevat diepe reliëfdruk Aanvankelijk zacht en warm, maar vaak dunner en minder ondersteunend
Slijtage, Martindale ISO 12947 Standaard 25.000 tot 60.000 cycli; contractkwaliteiten kunnen oplopen tot 80.000 tot 150.000 40.000 tot 150.000 cycli, hoger voor microvezels, maar kan afnemen na vochtige veroudering
Buigen bij lage temperatuur, ISO 5402 Kan geformuleerd worden voor -20 °C of lager met de juiste weekmaker Goede flexibiliteit bij lage temperaturen met polycarbonaatkwaliteiten, maar er zijn afwegingen tussen kosten en hydrolyse van toepassing
Warme en vochtige veroudering Hydrolyseert niet; weekmakers met een lage migratiegraad blijven stabiel Polyester-polyolsoorten kunnen hydrolyseren boven 70 °C en 90% RH
Vlamgedrag Inherent zelfdovend; rookarme formuleringen beschikbaar Brandt sneller, heeft vlamvertragers nodig, kan druppelen
Ademend vermogen Massief PVC is laag, maar microgeperforeerd en geschuimd PVC verbetert het comfort Hoger, vooral microvezels, maar vaak met een lager sterkte- en hydrolyserisico
Reinigingstolerantie Uitstekend geschikt voor neutrale reinigingsmiddelen, water en routinematige ontsmettingsmiddelen Goed, maar sommige topcoats zijn gevoelig voor alcohol
Prijsindex 100 (basislijn) 120 tot 180 afhankelijk van polyol en proces
Het meest geschikt voor Veelgebruikte, afveegbare, vochtige, vlamvertragende oppervlakken, auto-, meubel-, fitness- en wandbekledingsoppervlakken Aanraakkritische, ultralichte, ademende en geurarme nisoppervlakken

Duurzaamheid: slijtage, buigzaamheid en wat elk materiaal echt doodt

Duurzaamheidsargumenten gaan meestal fout omdat mensen de verkeerde faalwijze vergelijken. PVC sterft zelden door slijtage; als het niet lukt, komt dat meestal doordat een goedkope formulering te veel vulstof of de verkeerde weekmaker gebruikte. Met een weekmaker met lage migratie en een beschermende toplaag kan PVC jarenlang zijn oppervlakte-integriteit behouden. PU sterft zelden door verlies van weekmaker; het sterft door hydrolyse of door een toplaag die niet herhaaldelijk kan buigen.

Slijtvastheid

Op een Martindale-installatie kan een goed gebouwde PVC-bekleding gewoonlijk 25.000 tot 60.000 cycli aan voordat zichtbare oppervlakteverandering optreedt, wat voldoende is voor projectmeubilair, schoolstoelen en deurpanelen van voertuigen. PVC van contractkwaliteit kan 80.000 tot 150.000 cycli bereiken. PU, vooral microvezel-PU, overschrijdt vaak de 100.000 cycli in droge omstandigheden, maar het voordeel ervan wordt kleiner of omgekeerd na warme, vochtige veroudering. Als de toepassing constant glijcontact plus reiniging en vochtigheid met zich meebrengt, blijft PVC de meer voorspelbare specificatie.

Buigvermoeidheid en koudescheuren

Flexometers buigen een strook materiaal onder een vaste hoek totdat deze scheurt. Flexibel PVC met een weekmaker uit het middensegment kan bij kamertemperatuur 50.000 tot 150.000 cycli bereiken. De prestaties bij lage temperaturen zijn afhankelijk van de keuze van de weekmaker, en niet van PVC als familie; een goed geformuleerd PVC kan omgaan met koude klimaten. Op polycarbonaat gebaseerd PU verwerkt koude flex merkbaar beter, maar het kost meer en brengt nog steeds hydrolyserisico met zich mee in warme, vochtige omstandigheden.

Hydrolyse en vochtige veroudering

Dit is de achilleshiel van PU. Standaard polyester-polyol PU dat wordt bewaard of gebruikt boven ongeveer 70 °C en een relatieve vochtigheid van 90% kan afbreken bij de esterbinding, waardoor een plakkerig, kalkachtig oppervlak ontstaat dat van de achterkant loslaat. Polyether- en polycarbonaatpolyolen verbeteren de weerstand dramatisch, maar ze kosten meer. PVC hydrolyseert niet. Als uw product via tropische havens wordt verzonden, in een hete container zit of in een stoomomgeving wordt gebruikt, is PVC met een weekmaker met lage migratie de veiligere standaard voordat u het monster goedkeurt.

De slijtvastheid blijft behouden na vijf jaar in warme, vochtige omstandigheden

100% 75% 50% 25% 0% Jaar 0 Jaar 1 Jaar 2 Jaar 3 Jaar 4 Jaar 5
PVC, weekmaker met lage migratie PU, standaard polyesterpolyol

Illustratieve trend gebaseerd op typische veldresultaten; PVC met lage migratie behoudt de integriteit van het oppervlak langer in vochtige hitte, terwijl standaard polyester PU sneller kracht verliest zodra de hydrolyse begint.

Kosten: eenheidsprijs is niet het getal dat er toe doet

De prijsopgave per meter is het minst bruikbare kostencijfer bij een synthetisch leerproject. Waar het om gaat zijn de kosten per dienstjaar, en dat aantal omvat vervangende arbeid, het transport van een tweede zending en de reputatieschade van een defect oppervlak.

Neem een ​​horecazitproject met 100 m² zichtbare stoffering. Standaard PVC van USD 6,20 per meter kost 620 dollar voor de eerste bekleding. Vlamvertragend PVC van contractkwaliteit voor $ 7,80 kost $ 780. Gecoat PU voor $ 9,40 kost $ 940, en microvezel-PU voor $ 12,00 kost $ 1.200. Als het standaard PVC wordt gespecificeerd met een weekmaker met lage migratie en routinematige reiniging, kan het vijf jaar meegaan. Het FR-kwaliteit PVC kan acht jaar bereiken. Een gecoat PU in een vochtige gebruiksomgeving moet mogelijk in het derde jaar worden hersteld. De rangschikking geeft dan duidelijk de voorkeur aan PVC wat betreft de totale kosten.

Totale kosten over vijf jaar per 100 m² stoffering, met realistische vervangingsaannames

PVC, standaard
USD 620
PVC, FR-contractkwaliteit
780 dollar
PU, gecoat
1.504 dollar
PU, microvezel
1.200 dollar

Bars geschaald naar een maximum van $2.200. Er wordt aangenomen dat PVC-standaard- en FR-kwaliteiten vijf jaar meegaan bij routinematige reiniging; Aangenomen wordt dat PU-coating in het derde jaar één keer moet worden hersteld in een vochtige gebruiksomgeving; Er wordt aangenomen dat microvezel PU vijf jaar meegaat onder gecontroleerde omstandigheden. Arbeid, vracht en stilstandtijd worden geschat op 60% van de materiaalkosten voor één herstelbeurt.

Gevoel, comfort en ademend vermogen

Touch wordt vaak gepresenteerd als het duidelijkste voordeel van PU, maar de kloof is kleiner dan voorbeeldboeken suggereren. Aflakken van polyurethaan kunnen zo worden geformuleerd dat ze droog, wasachtig of zijdeachtig aanvoelen, en het transfercoatingproces reproduceert fijne korreldetails. PVC kan ook worden geschuimd, een oppervlaktebehandeling krijgen en een reliëf krijgen, zodat het zacht en warm aanvoelt. Het verschil is dat PVC over het algemeen een betere ondersteuning, vormvastheid en reinigbaarheid behoudt, terwijl de zachtheid van PU gepaard kan gaan met een dunnere coating en een hoger hydrolyserisico.

Het ademend vermogen volgt een soortgelijk patroon. Een stevige PVC-coating houdt damp vrijwel volledig tegen, waardoor een PVC-zitting na twintig minuten contact klam kan aanvoelen. Microgeperforeerd en geschuimd PVC verbetert de luchtstroom en het comfort. PU, en vooral microvezel PU, laat enige vochtdampdoorlaatbaarheid toe omdat de polymeerstructuur opener is. Geen van beide materialen is gelijk aan een echte huid, maar goed geschuimd of microgeperforeerd PVC is een praktische, duurzame optie voor de meeste zit- en wandbekledingsprojecten.

Gewicht is de derde comfortfactor. PU van 350 g/m² bespaart grofweg 200 tot 300 gram per vierkante meter vergeleken met vergelijkbaar PVC. Bij een handbagage van 22 inch is dat een aanzienlijk verschil in verzending en handling, en bij schoenen verandert het hoe de schoen in de eerste week inbreekt. Voor de meeste bekledings-, auto-, fitness- en wandbekledingstoepassingen zijn de extra ondersteuning en duurzaamheid van PVC echter belangrijker dan de gewichtsbesparing.

Chemische compliance, geur en luchtkwaliteit binnenshuis

Compliance is het gebied waar goedkoop materiaal stilletjes duur wordt. Twee synthetische leersoorten kunnen er identiek uitzien in een stalenboek en aan weerszijden van een reglement zitten. Modern PVC is volledig in staat om te voldoen aan de eisen van de beperkte markt, wanneer de juiste weekmaker en topcoat-systeem worden geselecteerd.

PVC: weekmakers zonder beperkingen en systemen met lage migratie

Beperkte ftalaten zoals DEHP, DBP, BBP en DIBP zijn beperkt onder REACH Annex XVII entry 51 voor artikelen op de Europese markt, en soortgelijke beperkingen zijn van toepassing op kinderproducten in Noord-Amerika. Bij de conforme PVC-productie worden onbeperkte weekmakers gebruikt, zoals DINP of DOTP. Er zijn ook PVC-kwaliteiten met een laag migratie- en VOS-gehalte beschikbaar voor auto's, meubels en interieurdecoratie. PVC is inherent zelfdovend en rookarme formuleringen kunnen voldoen aan veeleisende rookdichtheids- en toxiciteitslimieten. Dit is een groot voordeel in het openbaar vervoer, projectmeubilair en fitnessapparatuur.

PU: oplosmiddelresten en geur

Bij de productie van PU op oplosmiddelbasis kunnen dimethylformamide- of tolueenresiduen achterblijven als de droog- en wasfasen niet goed worden gecontroleerd. Op water gebaseerde en oplosmiddelvrije PU-systemen nemen dit risico grotendeels weg en verminderen ook de geur merkbaar. Voor afgedichte interieurs zoals autocabines zijn tests van de luchtkwaliteit in voertuigen, zoals VDA 270 op geur en DIN 75201 op beslaan, standaard acceptatiecriteria, en PU wordt op beide net zo streng beoordeeld als PVC. PU heeft over het algemeen ook extra vlamvertragers nodig, die hun eigen geur- en emissieproblemen met zich mee kunnen brengen.

Gedeelde vereisten

Welk polymeer u ook kiest, verwacht bewijsmateriaal te leveren over beperkte aminen in azokleurstoffen, zware metalen, totale vluchtige organische stoffen en in sommige markten polycyclische aromatische koolwaterstoffen. Textielmilieukeuren blijven de snelste manier om te bewijzen dat de hele constructie, en niet alleen de coating, aan een erkende drempel voldoet.

Toepassing per toepassing: waar elk materiaal wint

Het debat wordt veel sneller opgelost als het op een specifiek product wordt toegepast. Hieronder staan ​​de zes categorieën waar de keuze het vaakst wordt betwist bij echte aankoopbeslissingen. In de meeste gevallen is PVC de veiligere eerste specificatie.

Auto-interieurs

Voertuigcabines vereisen slijtvastheid, kleurechtheid bij wrijven, weinig condensvorming en vlamgedrag. PVC domineert deurpanelen, lagere instrumentenpanelen en veel stoelsteunen omdat het diep reliëf heeft, schoonmaakmiddelen verdraagt ​​en zichzelf dooft. Weekmakersystemen die weinig beslaan, gaan het beslaan van de voorruit tegen. PU wint het op stuurwielen, hemelbekleding en sommige premium stoeloppervlakken waar zacht aanvoelen en weinig glans belangrijk zijn. Een praktisch compromis dat door veel programma's wordt gebruikt, is PVC op slijtvaste onderoppervlakken en contactoppervlakken, met PU alleen waar het aanrakingsvoordeel essentieel is.

High Wear-Resistant PVC Car Interior Leather Zeer slijtvast PVC auto-interieurleer Zeer slijtvast PVC auto-interieurleer is een hoogwaardige stof ontworpen voor auto-interieur, geschikt voor een verscheidenheid aan interieurdecoratiematerialen zoals c... Bekijk Product →

Banken en gestoffeerde meubels

Huishoudens met kleine kinderen doen het over het algemeen beter met PVC, dat gemorst sap opvangt en met een vochtige doek kan worden afgeveegd zonder van kleur te veranderen. Huishoudens die op comfort kopen, geven mogelijk de voorkeur aan PU omdat een PU-bank warmer aanvoelt in een koude kamer. Waar men niet op moet letten is de migratie van weekmakers op laagwaardig PVC, waarbij de bekleding aan zichzelf blijft kleven en kleurstof opneemt van alles wat ermee in aanraking komt tijdens de opslag. Zoek naar een compatibele topcoat met lage migratie en een vermeld resultaat van de migratietest. Met de juiste formulering is PVC de meer gezinsvriendelijke en duurzamere keuze.

Soft-Touch Anti-Stain Faux Leather for Sofas Zacht anti-vlek kunstleer voor banken Ons Soft-Touch anti-vlek kunstleer voor banken is gemaakt van hoogwaardig PVC/PU-leer, met een fijne, zachte oppervlaktetextuur, een natuurlijke nerf en een comfortabel gevoel. Bekijk Product →

Voor kopers die een volledig stofferingsprogramma samenstellen, kunnen onze assortiment zitbanken van synthetisch leer omvat zowel zacht aanvoelende als heavy-duty PVC-constructies in dezelfde kleurstandaarden, waardoor de kleurmismatch wordt vermeden die ontstaat wanneer PVC en PU bij verschillende leveranciers worden betrokken.

Tassen en bagage

Bagage is een kwestie van gewicht, en de lichtere coating van PU geeft een voordeel op handbagage en trolleys met zachte zijkanten. PVC behoudt een sterker voordeel waar duurzaamheid, waterdichtheid, hoogfrequent lassen en een sterk reliëfoppervlak vereist zijn, zoals krokodillenkorrel. PVC is ook beter bestand tegen schuren en schuren wanneer de koffer over luchthavenvloeren wordt gesleept. Voor de meeste bagage die intensief wordt gebruikt, blijft PVC de robuustere specificatie.

Schoeisel

Het bovenwerk van schoenen heeft te maken met constante buiging en vocht. PU, met name op polycarbonaat gebaseerde kwaliteiten, kan goed omgaan met buigvermoeidheid en koudescheuren. Daarom zijn veel bovendelen uit het middensegment PU. PVC komt vaker voor in voeringen, kindersandalen en waterdichte laarzen in rubberstijl, waar de lage vochtdampdoorlaatbaarheid, het gemakkelijke lassen en de reinigbaarheid juist voordelen zijn. Voor waterdicht en gemakkelijk schoon te maken schoeisel is PVC vaak de betere technische keuze.

Fitnessapparatuur

Dit is een verrassend evenwichtige categorie. Banken en kussens ondervinden zweet, lichaamsoliën en herhaalde compressie, en het afveegbare oppervlak en de inherente vlambestendigheid van PVC zijn aantrekkelijk. Kies een PVC-kwaliteit met een beschermende toplaag en een weekmaker met lage migratie om zout- en zonnebrandextractie te weerstaan. PU met een beschermende toplaag is hier beter bestand tegen in sommige droge omgevingen, maar heeft een extra vlamvertragend pakket nodig om de veiligheidstests te doorstaan ​​die verzekeraars steeds vaker eisen. Voor drukke sportscholen is PVC meestal het duurzamere en flexibelere uitgangspunt.

Sweat-Proof Fire-Retardant Faux Leather for Fitness Equipment Zweetbestendig, brandvertragend kunstleer voor fitnessapparatuur Zweetbestendig, brandvertragend kunstleer is speciaal ontworpen voor fitnessapparatuur. Het is duurzaam en slijtvast en behoudt een gladde, barstvrije en blaarvrije... Bekijk Product →

Interieurdecoratie en wandbekleding

Wandpanelen en zachte wandbekleding worden eerder veroorzaakt door geur en luchtkwaliteit dan door slijtage. Het lagere gehalte aan weekmakers en het lagere geurprofiel van PU maken het een standaard in sommige geurarme projecten, terwijl PVC concurrerend blijft in ruimtes met veel vocht, zoals badkamers en dienstgangen, waar de weerstand tegen schimmel en de reinigbaarheid het gevoel overtreffen. Geurarme PVC-kwaliteiten met een laag VOC-gehalte sluiten nu een groot deel van de geurkloof op, waardoor PVC de veelzijdigere en duurzamere keuze is voor de meeste projectinterieurs.

Hoe u het materiaal kunt specificeren zonder te verbranden

De meeste klachten die een leverancier bereiken, zijn terug te voeren op een specificatie waarin nooit de kritische eigenschap is vermeld. Eén pagina met acceptatiecriteria voorkomt ze bijna allemaal. De onderstaande checklist behandelt de waarden die daadwerkelijk tot geschillen leiden.

Minimale acceptatiecriteria die schriftelijk moeten worden overeengekomen voordat een inkooporder wordt uitgegeven.
Parameter Typische vereiste Waarom het ertoe doet
Totaal gewicht Opgegeven gram per vierkante meter, tolerantie plus of min 5% Een laag gewicht kan minder coating of meer vulmiddel betekenen; bevestig het polymeergehalte
Dikte Opgegeven millimeters, tolerantie plus of min 0,05 mm Beïnvloedt de levensduur van de flex, het las- en stikgedrag
Rolbreedte en -lengte 137 of 142 cm, tolerantie plus of min 1%, rollen nominaal 50 m Korte rollen verhogen het snijafval en de kosten per eenheid
Slijtage Minimale Martindale-cycli voor het beoogde gebruik De beste indicatie voor de levensduur van oppervlakken
Buig- en koudescheur Minimale cycli bij de laagst verwachte bedrijfstemperatuur Voorkomt scheuren tijdens wintertransport
Kleurvastheid bij wrijven Natte en droge beoordeling overeengekomen ten opzichte van een referentiestaal Voorkomt kleurstofoverdracht op kleding en witte bekleding
Weekmaker of polyoltype Schriftelijk genoemd; voor PVC: niet-beperkte weekmaker en migratiegraad vermelden Bepaalt de compliantie, geur- en hydrolyseweerstand
Vlamprestaties Genoemde testmethode en slaagdrempel Acceptatiecriteria verschillen per markt en sector
Geur en emissies Geurclassificatie en VOC-limiet als het product is ingesloten Van cruciaal belang voor voertuigcabines en verzegeld meubilair

Twee extra gewoonten onderscheiden ervaren kopers van alle anderen. Keur eerst altijd een productiemonster goed van de daadwerkelijke lijn waarop uw bestelling wordt uitgevoerd, en geen laboratoriummonster, omdat de dosering van weekmakers en de oventemperaturen tussen de lijnen variëren. Ten tweede moet u een bewaarde referentie van het goedgekeurde monster verzegeld en gedateerd bewaren, aangezien geschillen over kleur en handgevoel na zes maanden onmogelijk kunnen worden opgelost zonder een referentie.

Vijf mythen die kopers geld kosten

  • "PU is altijd milieuvriendelijker." PU op oplosmiddelbasis kan een hoger emissieprofiel hebben dan modern PVC met lage migratie. Het proces en de keuze van de weekmaker of polyol bepalen het antwoord, niet de drie letters op het etiket.
  • "PVC is goedkoper, dus het is alleen de budgetoptie." Goedkoop PVC is een budgetoptie. Vlamvertragend PVC met lage migratie van contractkwaliteit kost vaak meer per meter dan PU op instapniveau, en het kan nog steeds de betere aankoop zijn omdat het langer meegaat en bestand is tegen vocht.
  • "PU scheurt nooit." Standaard polyester PU kan hydrolyseren in warme, vochtige omstandigheden en erger barsten dan PVC. Het polyoltype is doorslaggevend.
  • "Synthetisch leer betekent PVC." Zowel PVC als PU zijn synthetisch. De term zegt niets over chemie, daarom moet altijd een datasheet worden aangevraagd.
  • "Ademend betekent waterdicht." Microperforatie verbetert de luchtbeweging maar creëert ook een pad voor vloeistof. Als het product bestand moet zijn tegen morsen, geef dan een stevige PVC-coating op.

Veelgestelde vragen

Is PU-leer duurder dan PVC-leer?

Meestal wel. Bij een vergelijkbare dikte heeft PU doorgaans een prijsverhoging van 20 tot 80 procent, omdat polyurethaanhars meer kost dan PVC-compound en het transfercoatingproces langzamer is. De premie wordt kleiner wanneer het PVC een conforme, vlamvertragende kwaliteit is met lage migratie.

Welke gaat langer mee?

Het hangt af van de faalmodus waaraan u wordt blootgesteld. In droge, schurende, afveegbare omgevingen gaat PVC vaak langer mee. In warme, vochtige, buigzame omgevingen kan een goed gespecificeerd PU, vooral op basis van polycarbonaat of polyether, beter presteren dan standaard PVC. PVC hydrolyseert echter niet, dus een PVC met lage migratie is de veiligere keuze met een lange levensduur in vochtige, tropische en schoonmaakintensieve toepassingen.

Is PU-leer ademend genoeg om urenlang op te zitten?

Het is beter dan massief PVC, maar ligt nog steeds ver achter bij een echte huid of geweven stof. Als ademend vermogen de prioriteit heeft, is microvezel-PU met microperforatie een optie, maar geschuimd of micro-geperforeerd PVC kan ook het comfort verbeteren terwijl de duurzaamheid en reinigbaarheid van PVC behouden blijven.

Kan PVC-leer worden gebruikt in auto-interieurs?

Ja, en het wordt veel gebruikt op deurpanelen, onderste bekleding en stoelwangen. De beperkingen zijn verneveling, migratie van weekmakers en rookvergiftiging, die allemaal onder controle kunnen worden gehouden met het juiste weekmaker- en toplaagsysteem dat weinig beslaat.

Bevat PVC-leer beperkte ftalaten?

Dat mag niet als het op gereglementeerde markten wordt verkocht. Bij de conforme productie worden weekmakers zonder beperkingen gebruikt, zoals DINP of DOTP, en dit moet schriftelijk worden bevestigd met testrapporten in plaats van te worden afgeleid uit het woord "eco" op een monsterkaart.

Is microvezel PU hetzelfde als PU-leer?

Microvezel PU is een subset van PU-leer. De coatingchemie is vergelijkbaar, maar de achterkant is een driedimensionaal microvezelvlies in plaats van een breisel, wat een hoger schuurplafond, een zachter handgevoel en een betere vochtdamptransmissie geeft. Het brengt nog steeds een hydrolyserisico met zich mee, tenzij een polyether- of polycarbonaatpolyol wordt gespecificeerd.

Welk materiaal is beter voor een vochtig klimaat?

Een migratiearm PVC is over het algemeen veiliger bij constante luchtvochtigheid, omdat het niet hydrolyseert. Als PU nodig is voor het gevoel, specificeer dan een polyether- of polycarbonaatpolyol en bevestig de hydrolysetestresultaten.

Wat is beter voor kindermeubilair?

PVC is gemakkelijker schoon te maken en moeilijker te beschadigen, maar het moet gecertificeerd zijn als vrij van beperkte ftalaten en zware metalen. Er wordt soms gekozen voor een zacht aanvoelende anti-vlek PU vanwege de tastervaring, ook al kost dit meer en vlekt het iets gemakkelijker. Voor de meeste gezinnen is een conform PVC met een laagmigratie-toplaag de meer praktische keuze.

Als u PVC tegen PU afweegt voor een specifiek product, is de snelste weg naar een beslissing een vergelijkende monsterset in plaats van een langer gegevensblad. Stuur ons de toepassing, de verwachte levensduur, de doelgroep en de storing waar u zich het meest zorgen over maakt, en wij zullen een PVC-kwaliteit en een PU-kwaliteit matchen op dezelfde drager, kleurstandaard en dikte, zodat u echte naad-, las-, schuur- en buigtests kunt uitvoeren op identieke uitgangspunten. In de meeste gevallen voldoet het PVC-monster aan de eisen met betere totale kosten, betere vochtbestendigheid en eenvoudiger reiniging. Die vergelijking duurt ongeveer twee weken en maakt de discussie voorgoed beslecht, want tegen die tijd is de beslissing gebaseerd op uw eigen productievloer en niet op een algemene regel die nooit voor elke toepassing gold.

Nieuws